Jak zniwelować rosnące koszty paliwa przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów zarządzania transportem?

27 July 2022 | 15 Shares

W Polsce logistyka to coś więcej niż branża. To kluczowy element gospodarki. To na niej opiera się funkcjonowanie społeczeństwa.

Wraz z rosnącymi cenami paliw, firmy logistyczne są w coraz trudniejszej sytuacji i muszą szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Żadna firma logistyczna nie chce oszczędzać poprzez redukcję rozmiaru swojej floty lub ilości zatrudnianych kierowców. Verizon Connect to rozwiązanie, które dzięki zaawansowanej technologii zarządzania transportem może pomóc firmom logistycznym znaleźć oszczędności w kilku różnych obszarach.

Standardowa telematyka, która istnieje od co najmniej 20 lat, koncentruje się na wysyłaniu ciężarówek na trasy efektywne czasowo. Problem w tym, że wszystkie standardowe systemy telemetrii pokładowej wysyłają ciężarówki na te same trasy, które są efektywne czasowo. Zazwyczaj oznacza to, że będą one poruszać się po trasach w linii prostej. Więcej ciężarówek na tych samych trasach, w liniach prostych (często przebiegających przez centra miast) oznacza, że trasy nie są już efektywne czasowo. Wzrost stopnia wykorzystania podstawowej telematyki powoduje w efekcie powstawanie tzw. „punktów zapalnych” na drogach.

Te „punkty zapalne” nie są bynajmniej czymś pozytywnym dla firm logistycznych – wprost przeciwnie, potrafią na wiele sposobów im zaszkodzić.

Najbardziej oczywistym skutkiem istnienia „punktów zapalnych” jest wzrost ilości korków drogowych. Często ciężarówki są spowalniane przez duży ruch, co ma istotny wpływ na czas dostawy – a to może zaszkodzić reputacji firmy logistycznej. Nikt, komu zależy na krótkim terminie dostawy, nie zaufa firmie logistycznej dwukrotnie, gdy ta “utknie w korku” i nie zdąży na czas. To kara za przestarzałą telematykę, którą płaci wiele firm.

Do tego dochodzi zużycie pojazdów. Jeśli kierowcy ciągle ruszają i zatrzymują się podczas stania w korkach, będą często używać sprzęgła i hamulca – znacznie częściej, niż podczas płynnej jazdy w trasie. Zużycie mechaniczne pojazdów, a także związane z nim koszty napraw i wymiany części kumulują się znacznie szybciej, niż może wydawać się to postronnym obserwatorom. To są niepotrzebne koszty, ponoszone przez firmę w wyniku używania przestarzałej telematyki.

Poza mechanicznym zużyciem samochodów, utknięcie w „gorącym punkcie” z dużą ilością innych pojazdów sprawia, że kierowcy stają się bardziej podatni na wypadki. Niezależnie od tego, czy ulegną pokusie wykonania ryzykownego manewru, aby wydostać się z korka  i dotrzymać terminu dostawy, czy też, co bardziej prawdopodobne, gdy ktoś inny ulegnie pokusie wykonania takiego manewru, zwiększony ruch na ograniczonej przestrzeni oznacza większe prawdopodobieństwo kolizji. Każda stłuczka, zderzenie czy otarcie pochłania firmowe budżety – nie wspominając o potencjalnych obrażeniach kierowców i wynikających z ich rekonwalescencji wakatach wśród kierowców

Jeśli doda się do tego rosnące koszty paliwa i wyższe zużycie paliwa związane ze staniem w korkach, potrzeba wykorzystania zaawansowanego systemu zarządzania transportem (tzw. TMS) staje się oczywista.

W obecnej sytuacji gospodarczej kontrola zbędnych kosztów jest wspólnym celem zarządów, firm i indywidualnych kierowców. Jest to wspólny cel, ponieważ wszyscy mogą czerpać korzyści z inteligentnego, wspomaganego technologią ograniczania kosztów.

Verizon Connect to zaawansowany system zarządzani transportem (tzw. TMS), który może pomóc zidentyfikować niepotrzebne koszty logistyki, a także pomóc ich uniknąć.

Wytyczanie trasy z myślą o oszczędności paliwa oznacza unikanie opóźnień, bez kierowania kierowców do istniejących lub powstających „punktów zapalnych”. Oznacza to, że system wyznaczania tras może pomóc zminimalizować jazdę w trybie stop-start, która może zaszkodzić zarówno budżetowi paliwowemu, jak i koncentracji kierowcy. Oznacza to także znalezienie bardziej płynnych przejazdów na trasach dostaw, , które każdy kierowca musi wykonać, sytuację na drogach analizowaną w czasie rzeczywistym oraz historyczne dane o pojazdach. Dzięki temu dostawy mogą być realizowane pod dużo mniejszym stresem i z większą wydajnością.

Oznacza to także, że korzystanie z usługi Verizon Connect może nie tylko pomóc obniżyć koszty paliwa, ale także koszty zużycia pojazdów, potencjalne koszty kolizji, nadmierne koszty nadgodzin kierowców oraz sprawić, że firmy logistyczne będą mogły dotrzymać terminów dostaw na tzw. „ostatniej mili”. To również mniejszy stres dla kierowców, którzy mogą jeździć bezpieczniej, w mniej zatłoczonej przestrzeni drogowej, aby na czas zrealizować swoje codzienne dostawy.

Poprzednie generacje systemów zarządzania transportem były postrzegane jako technologia „szpiegowska”, wykorzystywana przez firmy logistyczne do kontroli kierowców i upewniania się, że nie marnują oni czasu i firmowego paliwa.

W sytuacji gospodarczej, w której cena paliwa i tak jest już bardzo wysoka i wciąż szybko rośnie, Verizon Connect pomaga zrobić więcej przy wykorzystaniu tych samych zasobów, dzięki zaawansowanych technologii. Te technologie pomagają firmom logistycznym osiągać jak najlepsze wyniki, nawet przy niezwykle wymagającej ekonomice paliwowej. Oznacza to również obniżenie wydatków na paliwo, zmniejszenie kosztów zużycia pojazdów, poprawę bezpieczeństwa kierowców poprzez omijanie „punktów zapalnych” oraz zapewnienie kierowcom elektronicznej kopii zapasowej ich zapisów tras. W ten sposób nie ma powodu, aby ktokolwiek myślał, że kierowcy marnują czas i pieniądze firmy lub generują niepotrzebne dla biznesu koszty.

Ponadto, efektywne planowanie tras pomaga firmom logistycznym zmniejszyć niepotrzebny ślad węglowy poprzez znalezienie optymalnych tras dla każdego dnia w grafiku dostaw kierowcy. Nowoczesne systemy zarządzania transportem, takie jak Verizon Connect, są dobre dla biznesu, dobre dla kierowców – a także dobre dla planety.

Już dziś skontaktuj się z najbliższym przedstawicielem handlowym, aby dowiedzieć się więcej o ofercie systemów zarządzania transportem Verizon Connect i nowych możliwościach, które są dostępne dla Ciebie i Twojej rozwijającej się firmy.